24 Cze

Masz trudny do rozwiązania problem? – Idź do psychologa

Na udanie się do psychologa z reguły decydujemy się w ostateczności, kiedy dochodzi do dramatu w postaci prób lub myśli samobójczych czy też zachowań na tyle uciążliwych, że nie da się już z nimi funkcjonować. Jest to spowodowane tym, że wypieramy z głowy myśl, że to właśnie nam potrzebna jest pomoc psychologiczna. A przecież działać zacząć można dużo wcześniej. Im szybciej zgłosimy się po pomoc, tym prędzej ją otrzymamy.

Gdy zastanawiamy się czy psycholog lub psychoterapeuta okaże się dla nas właściwym wyborem, z pewnością zdajemy już sobie po części sprawę, iż w jakimś stopniu nie możemy poradzić sobie ze swoim życiem.

Trzeba zadać sobie wtedy parę pytań: czy moje problemy utrudniają mi działanie na co dzień? Czy jestem w stanie sam/sama poradzić sobie z istniejącą sytuacją? Jakie byłoby moje życie, gdyby istniała możliwość jego zmiany? Czy naprawdę chcę, by moje teraźniejsze życie się skończyło?

Są to pytania, pozwalające nakierować nas i uświadomić nam, jak duży jest problem i z czym warto zgłosić się do psychoterapeuty. Warto pamiętać, że psychoterapia jest dedykowana nie tylko osobom z konkretnymi chorobami psychicznymi bądź zaburzeniami, ale także dla tych ludzi, którzy nie mogą poradzić sobie z ciężkimi przeżyciami, brakiem snu, blokadami społecznymi i zachowaniami zaburzającymi codzienne życie.

Porada psychologiczna pozwala opisać nasz problem i wyjaśnić wątpliwości z nim związane. Kiedy dostrzegamy, że ktoś z bliskich nam osób ma kłopoty ze swoim życiem, nie wahajmy się nakłonić ją do wizyty w poradni, bowiem tym sposobem możemy uratować jej życie.

Najlepszy psychoterapeuta to nie tylko specjalista od znanych chorób psychicznych, psychoz, zaburzeń jedzenia, zaburzeń osobowości i nerwic, ale także świetny doradca i trener wspierający pracę klienta nad jego problemami. Wskazuje on korzystne rozwiązanie sytuacji i sprawy, nad jakimi należy zapanować, natomiast zadaniem pacjenta jest realizowanie wyznaczonych zamierzeń w taki sposób, aby osiągnął psychiczny spokój. Wspólna współpraca między lekarzem a pacjentem jest w tego rodzaju terapii konieczna, by uzyskać ostatecznie korzystny efekt i faktycznie zniwelować problem.