18 Kwi

Pierwszy raz u psychoterapeuty

Pierwsza wizyta u psychologa, w szczególności jeśli nie miało się wcześniej styczności z tą dziedziną, może wywoływać przeróżne obawy i wyobrażenia, które po kilku spotkaniach będą wywoływały śmiech na naszych twarzach. Z pewnością pojawią się wyobrażenia rodem ze starych filmów o szpitalach psychiatrycznych oraz obawa przed za bardzo stresującymi doświadczeniami.Oczywiście – bezpodstawnie.

Pierwsza wizyta polega zazwyczaj na wstępnej rozmowie, rozeznaniu w problemie. Pojawią się pytania o środowisko, bliskie otoczenie, powód zgłoszenia się na doradztwo u psychologa. Ustalane są ponadto warunki spotkań – jak często mają się odbywać, rodzaj prowadzenia psychoterapii oraz konkretne zalecenia.Jak przygotować się do tej pierwszej rozmowy, żeby była dla nas jak najbardziej satysfakcjonująca? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że psycholog, czy psychoterapeuta w trakcie sesji jest skoncentrowany jedynie na pacjencie i jego problemie, dzięki czemu można ten czas wykorzystać na wszelakie pytania, wątpliwości oraz niejasności.

Nie obawiajmy się pytań oraz wyrażania swoich myśli. Pierwsza wizyta powinna być poprzedzona właściwym przygotowaniem pacjenta. Jest to bardzo ważne i nie wolno o tym zapominać. Możemy nawet zapisać na kartce hasła oraz tematy, które chcemy poruszyć. Tak, żeby w obliczu stresu nie zapomnieć o istotnych kwestiach.

Psychoterapeuta to bardzo dobry specjalista, którego celem jest pomoc w odnalezieniu wewnętrznej harmonii oraz wyjaśnieniu spraw, które zdeterminowały Cię do odwiedzenia poradni. Niewątpliwie trafnym pomysłem nie jest ukrywanie przed specjalistą swoich problemów, zatajanie niektórych faktów. Często choćby niewielki szczegół, który dla nas jest nieistotny, dla specjalisty będzie bardzo ważny i być może przyczyni się do rozwiązania problemu.

Dobrze przygotowany psycholog nie bagatelizuje problemów swojego pacjenta i stara się właściwie naprowadzać pacjenta na drogę ich rozwiązania. Należy zdawać sobie sprawę, że problemy rozwiązujesz Ty, a psychoterapeuta pomaga Ci znaleźć na to idealny sposób. Warto korzystać z jego usług, aby poradzić sobie z problemami i wrócić na prawidłową ścieżkę życia.