4 Gru

Który wariant psychoterapii wybrać?

Każdy, kto zdecydował się na podjęcie psychoterapii zastanawia się, w które miejsce się udać, jakiego rodzaju leczenie będzie dla niego właściwe i jak wyselekcjonować odpowiedniego psychoterapeutę. Od czego zapoczątkować poszukiwania a także co powinniśmy wiedzieć o psychoterapii, aby dobrze wybrać psychoterapeutę? Informacje znajdziemy poniżej.

Jaki rodzaj psychoterapii będzie dla nas dobry?

Po pierwsze, powinno się zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje parę szkół psychoterapii i z pewnością nie każda z nich będzie stosowną strategią do leczenia naszych zaburzeń. Do najlepszych szkół psychoterapii należą: szkoła psychodynamiczna, badawcza, humanistyczna, kognitywna, systemowa, Gestalt. Każdy psycholog obiera jakąś ze szkół oraz uczy się jej wnikliwie przez wiele lat – na początku na studiach psychologicznych magisterskich, potem na własnej psychoterapii, która zamyka się pozyskaniem uprawnień do bycia psychoterapeutą.

Każda ze szkół różnią się od siebie nie tylko sposobem odbywania spotkań i dochodzenia do zdrowia, ale także okresem trwania. Najdłuższa jest psychoanaliza – często potrzeba kilku lat, by trafić do sedna sprawy. Bywa to frustrujące dla pacjentów, w wielu przypadkach żalą się na forach internetowych, że leczenie jest nieskuteczne, a psychoterapeuta buduje sobie kolejny dom za pieniądze swoich pacjentów dzięki swojemu siedzeniu oraz biernemu przestrzeganiu się problemom. W rzeczywistości psychoterapia w ujęciu psychodynamicznym, czyli psychoanaliza polegająca właśnie na kierowaniu pacjenta w taki sposób, żeby na własną rękę doszedł on do rozwiązania swoich problemów osobowościowych. Taki model psychoterapii jest wiec odpowiedni dla osób, które mają dogłębne zaburzenia osobowości, albo nerwice.

Zdecydowanie bardziej nastawiona na interakcję między pacjentem a terapeutą jest psychoterapia badawcza. Tego rodzaju terapia opiera się na założeniu, że przeszkody, które napotykają człowieka mogą zostać rozwiązane jeżeli dotrzemy do rozwiązania myśląc logicznie. Mało jest tutaj odwołań do przeszłości, raczej bada się aktualne kłopoty i sytuacje, rozmawia się o teraźniejszym życiu pacjenta. W ów sposób leczy się błędny sposób myślenia, jaki wpędza nas w kłopoty.

Psychoterapia w szkole Gestalt tymczasem skupia się na rozwoju człowieka, otwieraniu jego możności rozwoju.

Jak w związku z tym widać powinno się przyjrzeć się konkretnym szkołom psychoterapii przed rozpoczęciem własnego leczenia i dopiero wtedy poszukiwać odpowiedniego psychoterapeuty.