2 Maj

Już przy pierwszej wizycie

Gdy decydujemy się na psychoterapię, mamy co do niej konkretne oczekiwania, których niezrealizowanie przez fachowca może powodować ogromny uraz i brak chęci do dalszych konsultacji. Warto więc już przy pierwszej wizycie zwracać uwagę na pewne sygnały, które mogą przekonać nas, że nasz psychoterapeuta Wrocław jest najlepszym specjalistą.

W szczególności zwróćmy uwagę na to, czy przy pierwszej wizycie psychoterapeuta rozjaśnia nam strukturę spotkania – dba o to, aby ustalić konkrety dotyczące sesji, ich częstotliwość, metodę prowadzenia terapii (istnieje bowiem kilka typów psychoterapii, więc warto, aby psychoterapeuta przekazał nam informację o stosowanej przez siebie metodzie).

Kolejnym istotnym kryterium jest fakt, czy psycholog skupia się tylko i wyłącznie na nas. Swobodne wychodzenie w trakcie sesji, przyjmowanie jakichkolwiek współpracowników czy odbieranie telefonów to niewskazane zachowania. Dobry specjalista jest podczas sesji terapeutycznej w pełni dostępny dla swojego pacjenta i skoncentrowany na rozwiązaniu jego problemu. Brak poświęcanej uwagi świadczy o braku profesjonalizmu.

Psychoterapeuta to wykwalifikowany specjalista będący jednocześnie osobą uprzejmą, wyrozumiałą i serdeczną, lecz również stanowczą w dążeniu do rozwiązania problemu, z którym pacjent pojawia się w gabinecie. Jest zainteresowany całą sytuacją i pełen uznania dla swojego pacjenta. Jego obowiązkiem jest odpowiadać na zadane mu pytania dotyczące kwalifikacji zawodowych, gdyż jako pacjent czy też klient, każdy ma prawo wiedzieć kim jest osoba, z którą będzie współpracować.

Wybór odpowiedniego specjalisty jest bardzo istotny, gdyż trzeba obdarzyć naszego psychologa dużym zaufaniem, abyśmy mogli bez lęku zdradzać mu wszelkie myśli i spostrzeżenia. Jest to podstawą prawdziwej więzi na linii pacjent-specjalista, a równocześnie fundament dobrej i skutecznej psychoterapii. Warto więc rozsądnie dobierać specjalistę i nie uprzedzać się do psychologów na bazie nieprzyjemnych doświadczeń. Wszelkie tego rodzaju relacje będą inne, jako że jesteśmy różni i w inny sposób reagujemy na bodźce oraz odbieramy otaczający świat. Więc w wyniku poszukiwań, każdy z nas znajdzie taką osobę, z którą całkowicie się zrozumie.