4 Mar

Z jakiego powodu tak bardzo odczuwamy strach przed wizytami u psychologa

W dzisiejszych czasach szeroko pojętej tolerancji, a także akceptacji nowych zjawisk społecznych, psycholog czy psychoterapeuta nadal są hasłami, których nie warto wypowiadać w towarzystwie. Obowiązek konsultacji swoich problemów psychicznych ze specjalistą budzi lęk w pacjencie nie ze względu na samą wizytę, a między innymi z uwagi na prawdopodobieństwo zostania odrzuconym przez społeczeństwo.

Przyczyna niniejszego problemu wynika z niekompletnej edukacji i błędnego przeświadczenia, iż choroby psychiczne i fizyczne mocno się różnią.

Nic bardziej mylnego. I właśnie od tego winna zaczynać się nasza droga z psychoterapią – od poczucia, iż nie jesteśmy ani inni, ani gorsi a ponadto, iż choroba psychiczna jest tak samo powszechną, występującą u pacjentów dolegliwością, jak choroba układu oddechowego, czy chociażby wrzody żołądka.

Piętnowanie osób, cierpiących na zaburzenia psychiczne już dawno się skończyły. Naprawdę to nie nasza wina, iż mamy tego rodzaju problemy i nie należy się tego wstydzić na przykład w poczekalni przychodni. Coraz częściej rozumiemy, iż każda osoba ma prawo do korzystania ze wsparcia w radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami, nadmiarem emocji, czy skumulowanym cierpieniem, które wywołane jest przez rozmaite bodźce.

Psychoterapeuta to nie tylko pomoc w pokonywaniu przeszkód, które są trudne do zniesienia dla naszej psychiki, lecz ponadto dyskrecja, a także komfort w trakcie uczęszczania na spotkania. Podstawą właściwego psychologa jest umiejętność stworzenia takiej atmosfery podczas sesji, aby była ona przyjemnym wspomnieniem dla pacjenta, kojarzącym się z ulgą wewnętrzną, swobodą wyrażania własnych przemyśleń oraz problemów oraz towarzyszącą temu pomocą, która wynika z rzetelnego słuchania i wyciągania profesjonalnych wniosków przez psychologa.

Z takiego rodzaju duchowym wsparciem będziemy w stanie zrozumieć przeżywane przez siebie stany, pokonując za pomocą tego wszelkie bariery, które blokują naszą ścieżkę do równowagi wewnętrznej. Warto skorzystać z porad psychologów, żeby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długi czas.