3 Lut

Jak zostać psychoterapeutą?

Jak stać się psychoterapeutą, ile zarabia psycholog, jaką szkołę powinno się skończyć, żeby pomagać ludziom? Odpowiedzi na takie a także pokrewne pytania, które zadają sobie nierzadko ludzie młodzi będący przed wyborem swojej ścieżki kariery znajdziesz w tym artykule.

Różnice pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą

Jedną z nadrzędnych kwestii, które trzeba rozważyć rozmawiając o zawodzie psychoterapeuty jest zjawisko, że pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą jest spora przepaść: zarówno jeśli chodzi o strategię pracy, przygotowanie zawodowe, wyedukowanie i zarobki oraz możliwości znalezienia zatrudnienia. Ludzie młodzi wybierający studia raz za razem nie wiedzą o tym, że po psychologii nie zostaną samoczynnie psychoterapeutami. Psychologia to kierunek studiów pozwalający na to, aby zostać psychologiem, a więc mieć dostęp do autoryzowanych narzędzi psychometrycznych, a także żeby móc pracować w poradni zdrowia psychicznego. Psychologia poza tym ma sporo wariantów, takich jak reklama, marketing, psychologia zdrowia albo sportu czy też psychologia kliniczna oraz sądowa.

Co powinno się zrobić, aby zostać psychoterapeutą?

Aby stać się psychoterapeutą, konieczne jest skończenie psychologii względnie pedagogiki lub pracy socjalnej, a następnie przejście przez szkołę psychoterapii. W Polsce istnieje kilkanaście porządnych szkół psychoterapii, jednak edukacja w tych szkołach jest niesamowicie droga. W ciągu kilku lat nauki przygotowującej do bycia psychoterapeutą trzeba wydać niemal 50 tysięcy złotych. Nie każdego niestety na to stać, zwłaszcza że ucząc się w takiej szkole nie możemy równolegle wykonywać pracy, gdyż same zajęcia psychoterapeutyczne są zbyt absorbujące.

Najłatwiej jest osobom po psychologii

Na taki kurs trzeba także potrafić się dostać: trzeba zaliczyć odpowiednie egzaminy. Z tego naturalnie powodu dobrze jest studiować jednak psychologię, a nie pedagogikę gdy marzy nam się zostać psychoterapeutą. Poza tym środowisko terapeutów nierzadko burzy się, że terapeutami mogą stać się osoby bez wykształcenia psychologicznego i nierzadko też klienci niechętnie wybierają osoby bez psychologii na swoich terapeutów, chyba że dany psycholog ma niespotykane doświadczenie a także wysoką skuteczność.

Zarobki psychoterapeuty

Zarobki w tej specjalizacji są bardzo różne. Najwięcej niewątpliwie będzie zarabiać terapeuta, który prowadzi prywatną praktykę i który pracuje na własny rachunek. Trudno przyjmować znaczną liczbę klientów w tym zawodzie, z tej przyczyny psychologowie nierzadko łączą się w grupy i otwierają duże gabinety psychoterapeutyczne, przekazują sobie wtedy pojedynczych pacjentów. Nieproporcjonalnie mniej zyskuje się niestety w państwowej służbie zdrowia, w szpitalach psychiatrycznych.